Czarna porzeczka
ceny czarnej porzeczki uprawa czarna porzeczka czarne porzeczki gospodarstwo czarna porzeczka współpraca porzeczka czarna
ocena:5
liczba:1390

Choroby czarnej porzeczki

Powrót

Antraknoza (opadzina) liści

Choroba ta poraża zarówno krzewy agrestu jak i porzeczki. Na liściach można zaobserwować drobne (średnica 1 do 2 mm) plamki barwy brunatnej. W przypadku silnego porażenia, zmiany będą też widoczne na owocach oraz niezdrewniałych pędach.

Głównym źródłem zakażenia są liście opadłe w poprzednim sezonie. W nich wykształcają się zarodniki grzyba, które atakują nowo wytwarzane liście już wczesną wiosną. Dlatego podstawowym zabiegiem ograniczającym rozwój choroby jest usuwanie opadłych liści. Warto też zadbać aby krzewy nie były nadmiernie zagęszczone, a także unikać przenawożenia azotem. Objawy choroby nasilają się przed kwitnieniem oraz tuż po zbiorze. Jeżeli porażenie jest silne, w tych okresach stosujemy oprysk wyciągiem z czosnku lub fungicydami. Przed kwitnieniem stosuje się Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC, Topsin M 500 SC, a po zbiorze - Dithane Neo Tec 75 WG, Score 250 EC, Polyram 70 WG, Miedzian 50 WP.


Biała plamistość liści

Od połowy maja na liściach porzeczek zauważalne są nieregularne plamy o średnicy od 1 do 5 mm, początkowo drobne, brązowe, z czasem przebarwiające się w części środkowej na kolor szarobiały. W momencie wystąpienia objawów, na najmłodszych liściach w obrębie plam widoczne są ciemne, drobne punkciki - skupienia zarodników grzyba. Liczba plam na liściach szybko wzrasta.

Podobnie, jak w przypadku antraknozy podstawowe znaczenie ma usuwanie opadłych liści. Opryski takimi samymi preparatami j.w.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa

Kolejna często spotykana choroba porzeczek. Najczęściej występuje na porzeczce czarnej. Objawy są widoczne od czerwca w postaci żółtych przebarwień, które z czasem przechodzą w brunatne plamy, a na spodniej stronie liści pojawiają się żółtobrązowe lub czarne skupienia zarodników grzyba.

Patogen ma dwóch żywicieli - porzeczkę i sosnę wejmutkę (rzadziej inną sosnę 5-igielną). Choć może się rozprzestrzeniać też bez udziału sosen. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy usuwać opadłe liście porzeczek, na których grzyb zimuje. Należy też wycinać pędy sosen wykazujące objawy porażenia (na pędach widoczne pomarańczowożółte skupienia zarodników przypominające pęcherzyki). U sosen rany po cięciu zamalować białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu, np. Score 250 EC. Najlepiej jednak w ogóle zrezygnować z uprawy sosen 5-igielnych w towarzystwie porzeczek.

Porzeczki opryskujemy przed kwitnieniem, po kwitnieniu i po zbiorze. Zabieg wykonany po zbiorze będzie skuteczny też przeciw opadzinie liści i białej plamistości porzeczki. Możemy użyć fungicydów: Dithane Neo Tec 75 WG, Polyram 75 WG, Score 250 EC, Miedzian 50 WP.

Mączniak amerykański

Patogen atakuje krzewy agrestu i porzeczki czarnej. Widać wówczas mączysty biały nalot na liściach i niezdrewniałych pędach. Rozwój liści jest spowolniony i ulegają one deformacji. U agrestu objawy w postaci białego, a potem brązowego nalotu, są też widoczne na owocach. Porażone owoce nie nadają się do spożycia. Bardzo szkodliwe jest także zakażenie pąków roślin. Już wiosną, wraz z rozwojem pąków, widać pokrywającą je grzybnię. Rozwojowi choroby sprzyjają ciepłe i suche lata.

Aby skutecznie zwalczać mączniaka trzeba regularnie przeglądać rośliny i już od wczesnej wiosny wycinać pędy z objawami porażenia. Jeżeli porażenie jest duże, krzewy opryskujemy po kwitnieniu i po zbiorze owoców preparatem przygotowanym samodzielnie ze skrzypu polnego. Po kwitnieniu można też zastosować fungicydy: Nimrod 250 EC, Score 250 EC, w miarę potrzeby powtarzając opryski przemiennie w odstępach co 7 dni. Po zbiorze owoców można użyć środka Score 250 EC lub Topsin M 500 SC. Zabieg wykonany po zbiorze należy powtórzyć po 14 dniach.


Powrót