Uprawa czarnej porzeczki

1. Gdzie najlepiej sadzić

Miejsca sadzenia krzewów porzeczek powinny być na glebach żyznych, posiadających wysoką zawartość składników pokarmowych i substancję organiczną, ziemia wilgotna, pluchna, odczyn lekko kwaśnym o pH 6,2-6,7. Polecane są obszary pagórkowate, górki lub równiny.

2. Przedplony i zmianowanie

 
Przed posadzeniem krzewów porzeczki czarnej należy zadbać o strukturę gleby. Zaleca się w rok przed sadzeniem uprawę głęboko korzeniących się roślin, które spulchnią ziemię, są to rośliny motylkowe z trawami. Bezpośrednio przed posadzeniem czarnej porzeczki poleca się uprawę gorczycy a po kwitnięciu przyoranie jej głęboko co korzystnie wpłynie na późniejsze plonowanie porzeczki.

3. Dobór odmian

Przed wyborem odmiany porzeczki czarnej należy zapoznać się z wymaganiami gleby, warunkami atmosferycznymi na terenie przeznaczonym do sadzenia porzeczek a także zaletami i wadami odmiany porzeczki czarnej. Opis odmian porzeczek czarnych

4. Sadzenie

Najodpowiedniejszym terminem sadzenia porzeczki czarnej jest miesiąc październik. Porzeczki należy sadzić w odległości 1x1m, a w nasadzeniach pod zbiór mechaniczny 0,5×3,5-4.0m. Po posadzeniu wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji należy dokonać przycięcia wszystkich krzewów pozostawiając od gleby trzy pąki na każdej łodydze wyrastającej z gleby.

5. Otoczenia uprawy

Aby poprawić plonowanie i wzrost krzewów warto zadbać o otoczenie. Zaleca się posadzenie roślin wspomagających w sposób naturalny wegetacje są to: olcha, morwa, bez czarny, aksamitki.